Foto: Freepik

Inspirujte se oblázky v exotických zahradách

V poslední době se mnoho zahradníků inspirovalo na cestách. Zakládání netradičních typů zahrad z celého světa není ojedinělým trendem. Nabízíme vám inspiraci společně s tipy, jak využít oblázky v neobvyklém stylu.

Oblázek a jeho symbolika

Původně ostrohranná hornina prošla strastiplnou cestou plnou nárazů v říčním proudu. To nejodolnější jádro, co z ní zbylo, zůstalo zachováno jako okrasné oblázky. Symbolizují to nejlepší a nejryzejší, co můžete v člověku nalézt. Velké solitéry jsou kamenným ztělesněním klidu a pokoje v duši. Pěšinky vysypané valounky pomáhají zklidnit myšlenky a soustředit se na životní cestu a poslání.

V japonských zahradách vás provedou okrasné oblázky

Zaoblené kamínky se využívají hlavně do cestiček, které vás klikatě provedou pečlivě upraveným parkem. Každý prvek tu má své přesně promyšlené místo. Pěšinky plné oblázků v japonské zahradě postupně ukáží návštěvníkům dlanitolisté javory, borovice, potůčky překlenuté mosty, jezírka s koi kapry či zákoutí s bonsajemi. Pro stezky jsou vhodné drobné valounky v tlumených tónech. Ty větší obklopují jednotlivé stromy. Potůčky a další vodní plochy jsou pro přirozený vzhled zaplněné různými velikostmi včetně velkých kamenů.

Foto: Freepik

Kamenné oblázky v zen-buddhistických klášterech

Zen-buddhistické kláštery disponují zahradou, která vyzývá k meditaci fyzickou činností. Ta každého očistí od každodenních starostí. Dominantním prvkem jsou velké a na výšku stojící kameny, které mohou být ostrohranné i ohlazené vodním tokem. Kolem nich je plocha zaplněná drobnými oblázky, které symbolizují moře. Každodenně se upravují hrabáním do podoby vln a příboje. Pokud nemáte pozemek, můžete si pořídit i miniaturu v bedýnce s nízkými stěnami.

Oblázkové čínské zahrady

Voda a kamenné oblázky jsou dvěma hlavními prvky, které reprezentují dynamickou rovnováhu mezi pohybem a klidem. Zahradní design v nich často spojuje člověka s přírodou a vesmírem. Mnohdy se zde objevují symboly rovnováhy Yin a Yang. Objevíte je v podobě doplňujících se kontrastů mezi rostlinami a valounky nebo jednotlivými barvami kamenů. Zpravidla se tu odráží tradiční čínské kosmologické a filozofické názory, zejména principy taoismu a konfucianismu.

Jaké dekorační oblázky jsou k výběru?

Největší rozsah sortimentu je v podobě drobných oblázků. Můžete si zvolit z mnoha barev. Ty nejmenší využijete do chodníčků, kde nepoškozují obuv. Využijete je i na dekorování okrasných ploch, které můžete každodenně upravovat meditačním hrabáním nebo z různých odstínů tvořit obrazce. Větší kameny jsou skvělými společníky k různorodé flóře nebo jako samostatné solitéry.

Kde koupíte oblázky různých barev?

Prodej okrasných oblázků probíhá v praktických pytlích o váze 25 kg, které vám usnadní manipulaci. Z bohaté palety odstínů i velikostí si vyberete na internetovém obchodě Stonex.cz. Kamínky využijete do všech typů exotických i domácích zahrad. Dovezou je až před bránu vašeho domu pečlivě uložené na paletě. Doprava je po celé České republice zdarma.

 

Text: Kateřina Špunda
Foto: Freepik


Další články

Trávník, nebo květnatá louka?

Trávník, nebo květnatá louka?

Pečlivě pěstovaný trávník patřil dlouhá léta k ozdobě každé zahrady. V posledních letech je však nahrazují květnaté louky. Obojí má své výhody i nevýhody, přečtěte si jaké.

Celý článek

Domek z chalupy po prababičce

Domek z chalupy po prababičce

Milan se rozhodl pro rekonstrukci chalupy po prababičce svépomocí. Ač její větší i menší opravy trvaly řadu let, nikdy svého rozhodnutí nelitoval. Vždy při něm stála jeho Iveta a zkušenosti z opravy domku se zúročily.

Celý článek

Šátek se vzorem kapradí

Šátek se vzorem kapradí

Baví vás vytváření barevných vzorů na textil? Přizvěte si tentokrát na pomoc sluneční paprsky a přírodniny, a vytvořte tak podle našeho návodu unikátní vzory. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek