Foto: Alena Isabella Grimmichová

Háčkovaná taštička z trička

Nechce se vám vyhodit starší obnošené tričko, ale nevíte, jak ho zužitkovat? Nastříhejte z něj přízi a podívejte se, jak z ní můžete uháčkovat třeba taštičku na kosmetiku.

Budete potřebovat:

  • staré tričko
  • libovolnou přízi
  • háček na háčkování
  • nůžky
  • velké špendlíky
  • knoflík

Postup:

 

Foto: Alena Isabella Grimmichová

Tričko přestřihněte pod rukávy. Odstřihněte i dolní lem trička. Vzniklý obdélník přeložte tak, aby ustřižené okraje byly po stranách, viz obrázek. Postranní švy přitom nedávejte úplně na sebe, ale nechte mezi nimi mezeru tak, že spodní postranní šev bude o několik centimetrů vyčnívat.

Pak rozstřihejte tričko na proužky široké asi 2 cm, ale nedostřihněte až ke konci. Spodní postranní šev tedy neprostřihávejte.

 

Foto: Alena Isabella Grimmichová

Vznikne vám pruh nerozstříhané látky a po obou jeho stranách proužky. Ty spojte šikmým střihem – vždy první na jedné straně s druhým na straně druhé. (První na druhé straně odstřihněte, ten nebudete potřebovat.) Doporučujeme si to nejprve vyzkoušet na kousku papíru. Vznikne vám tak dlouhý pruh látky.

Pruh v ruce trochu natáhněte a srolujte do klubíčka. Získáte tak tričkovou přízi k dalšímu použití.

 

Foto: Alena Isabella Grimmichová

Na konec pruhu tričkoviny přivažte klasickou přízi a začněte pruh obháčkovávat krátkými sloupky.

Postupně vytvářejte spirálu tak, že budete vpichovat háčkem do spodních ok, která jsou na tričkovině. Pruh látky je pouze stabilizační, s ním neháčkujete.

 

Foto: Alena Isabella Grimmichová

Háčkujte tak dlouho, až vytvoříte spirálu potřebné velikosti, pak ukončete. Uháčkujte dvě stejně velké spirály. Vytvoříte tak základ na taštičku.

Sešpendlete obě spirály k sobě a začněte okraje sháčkovávat po stranách.

Sháčkujeme takto 2/3 až 3/4 obvodu koleček, podle toho, jak velký chcete mít v taštičce otvor. Poté obháčkujte zbylý prostor na obou stranách tak, že uprostřed na jedné straně vytvoříte očko. Na druhou stranu přišijte knoflík.


Realizace, text a foto: Alena Isabella Grimmichová

Další články

Šátek se vzorem kapradí

Šátek se vzorem kapradí

Baví vás vytváření barevných vzorů na textil? Přizvěte si tentokrát na pomoc sluneční paprsky a přírodniny, a vytvořte tak podle našeho návodu unikátní vzory. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Proměňte skleničky ve vázičky

Proměňte skleničky ve vázičky

K povedené proměně obyčejných skleniček od zavařenin, omáček či kompotů ve vázičky na jarní květiny vám postačí jen lakový popisovač a trocha fantazie. Podívejte se, jak na to.

Celý článek