Speciálně v teplých dnech vás příjemně osvěží a hydratuje pleťová mlha. Foto: Freepik

Doplňujete kyselinu hyaluronovou?

Doplňování kyseliny hyaluronové je opodstatněný trend! Umí na sebe vázat velké množství vody, chrání tak náš pohybový aparát a účinně bojuje proti stárnutí pleti.

Je to látka našemu tělu vlastní. Najdeme ji v kloubech, šlachách, svalech, v očním sklivci a spolu s kolagenem a elastinem tvoří základní struktury naší kůže. S přibývajícím věkem, zhruba už kolem 25. roku, nám v těle produkce této látky začíná klesat, ale je naštěstí několik způsobů, jak ji do našeho těla dodat a mnozí z nás ji aktivně doplňují, aniž by si toho byli vědomi, nalezneme ji totiž také v několika potravinách.

 

V jakých potravinách se HA nachází

Kyselina hyaluronová se vyskytuje v kloubech a šláchách, její příjem si tedy můžete obstarat poctivým pomalu taženým masovým vývarem, ideálně obohaceným o kuřecí nohy. Také ve vnitřnostech všech zvířat najdeme vysokou koncentraci kyseliny hyaluronové. Pokud se vyhýbáte potravinám živočišného původu, nahradit je můžete třeba i banánem.

Dále konzumací některých potravin můžeme pomoci podpořit její produkci v těle. Sója, červené víno, šťáva z červených hroznů obsahují fytoestrogeny (rostlinné zdroje estrogenu), které produkují více HA v našem těle. Tvorbu HA stimuluje také vitamin C obsažený v mnoha druzích zeleniny a ovoce, potraviny obsahující hořčík, zinek a naringenín (grapefruit, pomeranče, rajčata).

Kyselinu hyaluronovou můžeme doplňovat pomocí běžné stravy. Foto: Freepik

Kyselina hyaluronová v kosmetice

V kosmetice je to velice cenná a praktická látka. Dokáže vyhladit pokožku vyplněním vrásek a regenerovat rány (například jizvičky po akné), díky svým antioxidačním účinkům také pomáhá kůži získat lepší schopnost aktivní kosmetické látky absorbovat a především pokožku hydratuje a podporuje tak její pružnost a pevnost.

Kyselinou hyaluronovou se předávkovat nemůžete, tělo ji vstřebá jen takové množství, jaké potřebuje. Běžně je v kosmetických produktech zastoupena v množství od 1-3 % a je to naprosto dostačující. Aby mohla být její vlastnost naše tělo hydratovat naplněna, nezapomeňte tělu vodu dodávat a vodu by měla obsahovat také kosmetika, která kyselinu hyaluronovou obsahuje.

HA můžete zakomponovat i do domácí výroby kosmetiky. Používá se ve formě prášku hyaluronátu sodného, který si můžete snadno zakoupit a vytvořit si tak třeba vlastní osvěžující mlhu z květinové vody, hyaluronátu sodného a konzervantu.

Text: redakce
Foto: Freepik


Další články

Zvířátka z papírových ruliček

Zvířátka z papírových ruliček

Ruličky od toaletního papíru patří k věcem, které má doma každý. Můžete je jednoduše vyhodit do tříděného odpadu, ale mnohem zábavnější bude přetvořit je do podoby roztomilých zvířat.

Celý článek

Barevný ptáček z plsti

Barevný ptáček z plsti

Plsť je příjemný materiál pro ruční tvoření. Netřepí se, snadno se prošívá a k dostání je v rozmanitých barvách. Vytvořte si z ní s dětmi třeba milou jarní dekoraci v podobě ptáčka.

Celý článek

Srdce s květinovým obrázkem

Srdce s květinovým obrázkem

Můžete je věnovat jako milou pozornost, například ke dni matek. Jejich výroba je velice jednoduchá a zvládnou ji i děti. Využijete při tom ubrouskovou techniku neboli decoupage.

Celý článek

Originální přání nejen ke Dni matek

Originální přání nejen ke Dni matek

Příležitostí, při kterých můžete projevit své city blízkým lidem, není nikdy dost. Nezapomeňte proto na Den matek a připomeňte své mamince, jak ji máte rádi. Třeba vlastnoručně vyrobeným přáníčkem.

Celý článek