Speciálně v teplých dnech vás příjemně osvěží a hydratuje pleťová mlha. Foto: Freepik

Doplňujete kyselinu hyaluronovou?

Doplňování kyseliny hyaluronové je opodstatněný trend! Umí na sebe vázat velké množství vody, chrání tak náš pohybový aparát a účinně bojuje proti stárnutí pleti.

Je to látka našemu tělu vlastní. Najdeme ji v kloubech, šlachách, svalech, v očním sklivci a spolu s kolagenem a elastinem tvoří základní struktury naší kůže. S přibývajícím věkem, zhruba už kolem 25. roku, nám v těle produkce této látky začíná klesat, ale je naštěstí několik způsobů, jak ji do našeho těla dodat a mnozí z nás ji aktivně doplňují, aniž by si toho byli vědomi, nalezneme ji totiž také v několika potravinách.

 

V jakých potravinách se HA nachází

Kyselina hyaluronová se vyskytuje v kloubech a šláchách, její příjem si tedy můžete obstarat poctivým pomalu taženým masovým vývarem, ideálně obohaceným o kuřecí nohy. Také ve vnitřnostech všech zvířat najdeme vysokou koncentraci kyseliny hyaluronové. Pokud se vyhýbáte potravinám živočišného původu, nahradit je můžete třeba i banánem.

Dále konzumací některých potravin můžeme pomoci podpořit její produkci v těle. Sója, červené víno, šťáva z červených hroznů obsahují fytoestrogeny (rostlinné zdroje estrogenu), které produkují více HA v našem těle. Tvorbu HA stimuluje také vitamin C obsažený v mnoha druzích zeleniny a ovoce, potraviny obsahující hořčík, zinek a naringenín (grapefruit, pomeranče, rajčata).

Kyselinu hyaluronovou můžeme doplňovat pomocí běžné stravy. Foto: Freepik

Kyselina hyaluronová v kosmetice

V kosmetice je to velice cenná a praktická látka. Dokáže vyhladit pokožku vyplněním vrásek a regenerovat rány (například jizvičky po akné), díky svým antioxidačním účinkům také pomáhá kůži získat lepší schopnost aktivní kosmetické látky absorbovat a především pokožku hydratuje a podporuje tak její pružnost a pevnost.

Kyselinou hyaluronovou se předávkovat nemůžete, tělo ji vstřebá jen takové množství, jaké potřebuje. Běžně je v kosmetických produktech zastoupena v množství od 1-3 % a je to naprosto dostačující. Aby mohla být její vlastnost naše tělo hydratovat naplněna, nezapomeňte tělu vodu dodávat a vodu by měla obsahovat také kosmetika, která kyselinu hyaluronovou obsahuje.

HA můžete zakomponovat i do domácí výroby kosmetiky. Používá se ve formě prášku hyaluronátu sodného, který si můžete snadno zakoupit a vytvořit si tak třeba vlastní osvěžující mlhu z květinové vody, hyaluronátu sodného a konzervantu.

Text: redakce
Foto: Freepik


Další články

Upcyklujte a ušijte si kabelku!

Upcyklujte a ušijte si kabelku!

Zabírají vám staré džíny místo ve skříni, ale je vám líto je vyhodit? Poradíme vám, jak si z nich ušít stylovou a jedinečnou kabelku, a zbavit se tak odpadu moderně a ekologicky.

Celý článek

Originální brož z organzy

Originální brož z organzy

Ozdobte si svůj outfit vlastnoručně vyrobeným květinovým doplňkem z lehké organzy. Můžete si je vytvořit v různých barevných kombinacích inspirovaných vlastním šatníkem.

Celý článek

Krabička s rozkvetlou loukou

Krabička s rozkvetlou loukou

Rádi vylepšujete a renovujete? Z obyčejné dřevěné krabice si můžete vytvořit obrázek s rozkvetlou loukou a jasně modrou oblohou. Podívejte se jak na to a tvořte s námi!

Celý článek