Foto: Shutterstock

Dejte nábytku další šanci. A zbrusu nový nátěr!

Starý opotřebovaný nábytek nemusíte vyhazovat, dejte mu novou šanci – stačí ho opravit, očistit a nově natřít, a může vám ještě dlouhá léta dobře sloužit.

Před začátkem renovace staršího dřevěného nábytku nejdříve odstraňte starou barvu, pokud je to nutné. Můžete použít brusku nebo brusný papír. Silnější vrstvy barvy lze nahřát horkovzdušnou pistolí a seškrábnout. Na trhu jsou i prostředky, které vám pomohou odstranit starý nátěr chemickou cestou.

 

Foto: Shutterstock

Očistěte nábytek od prachu a ostatních nečistot pomocí vlhkého hadříku a nechte ho důkladně uschnout.

 

Foto: Shutterstock

Před začátkem natírání nábytku zkontrolujte, zda na něm nejsou škrábance, díry nebo jiné nerovnosti. Pokud ano, použijte k jejich vyplnění tvrdý výplňový tmel na dřevo – buď bezbarvý nebo odstínovaný. Na velké praskliny je nejlepší použít dvousložkový tmel, který by měl být schopen nahradit i malé chybějící části. Utáhněte šrouby, přilepte odlepující se dýhu a skližte všechny odstávající prvky.

 

Foto: Shutterstock

Vyberte nový nátěr. Můžete se rozhodnout pro tradiční barvu či lak, mořidlo, olej nebo vosk. Tyto nátěry zvýrazní přírodní vzhled dřeva. Při volbě barevného plně krycího nátěru se ujistěte, že jsou barvy zdravotně nezávadné, zejména pokud budete natírat nábytek do dětského pokoje nebo hračky.

 

Foto: Shutterstock

Aby se zcela sjednotil povrch nábytku a barva lépe držela, naneste primer. Můžete ho aplikovat štětcem nebo válečkem, v závislosti na velikosti povrchu. Chcete-li uspořit práci s několikavrstvým natíráním, můžete přidat barvu do primeru.

 

Foto: Shutterstock

Použijte pěnový malířský váleček pro natírání velkých ploch barvou a poté je ještě přetřete štětcem, abyste se dobře dostali do rohů, záhybů a na hrany. Aby byl nátěr kvalitní, použijte speciální příměsi na dřevo, které zpomalí zasychání barvy a zabrání vzniku fleků. Po zaschnutí prvního nátěru naneste druhou vrstvu.

 

Foto: Shutterstock

Abyste dosáhli profesionálního vzhledu, je nutné barvu zafixovat. Po zaschnutí posledního nátěru naneste lak na dřevo, což vytvoří ochranný nátěr a lesklý povrch. Pro lakování se používá štětec. Pokud chcete vynechat tento krok, použijte akrylovou barvu, která je velmi odolná a není nutné ji lakem fixovat.


Další články

Bylinky pro zdravé klouby

Bylinky pro zdravé klouby

Trápí vás problémy s klouby? Než začnete hledat vhodné bylinky, které vám mohou pomoci, je třeba znát příčinu potíží. Jiné se hodí k léčbě podvrtnutého kotníku a jiné zpomalí degeneraci kloubů.

Celý článek