Bylinkový kalendář – červen

Rady, tipy a nápady na pěstování a zpracování bylinek pro aktuální měsíc.

 


Věnec z bylinek

Rozrostly se vám bylinky natolik, že nevíte, co s nimi? Z kvetoucích snítek, například tymiánu či mateřídoušky, si můžete uvázat krásný a voňavý věnec a nechat jej na stinném vzdušném místě uschnout. Bude vám pak dělat radost celou zimu.

 


Divoké byliny k mulčování

Listy kopřiv nebo kostivalu můžete skvěle využít pro mulčování, například rajčat nebo zelí. Během léta vám pak rychle dorostou, takže budete mít další mulčovací materiál opět k dispozici. Výhodou mulčování bylinkami bohatými na minerální látky je, že současně půdu přihnojujete, obohacujete ji o důležité prvky a zabraňujete nadměrnému odpařování vody.

 


Bylinné pleťové masky

Snadno si je můžete připravit z čerstvých květů a listů. 2 hrsti bylinek spařte troškou horké vody a pak směs rozmixujte. Kaši pak naneste na gázu a přiložte na 10–15 minut na obličej (nejprve ale vyzkoušejte – například na předloktí – že na danou bylinku nejste alergičtí). Květy černého bezu pomáhají pleť vypnout a zbavit vrásek, květ lípy regeneruje a dezinfikuje, přeslička osvěží stárnoucí pleť, jitrocel léčí akné a mastnou problematickou pokožku.

 


Léčivé čaje z jahodí a borůvčí

Pokud máte možnost, vypravte se do lesa a šetrně si nasbírejte (tak, abyste porost příliš neponičili) mladé listy lesních jahod a borůvek. Listy pak sušte ve stínu, na bezprašném vzdušném místě. Pro přípravu čaje použijte 1 lžíci sušených listů na 250 ml horké vody. Nechte 15 minut vylouhovat a poté sceďte.

Jahodník obsahuje vitaminy skupiny B, vitamin C, karoten (provitamin A), silice a třísloviny. Lesní jahody a listy jahodníku patří k nejvýznamnějším antioxidantům. Mají protizánětlivý a antibakteriální účinek, v organismu regulují výměnu solí, podporují růst buněk, odvodňují, posilují kosti, vlasy, kůži a celý imunitní systém. Čaj z borůvčí zvyšuje obranyschopnost, výborně působí proti průjmům, slouží jako podpůrný prostředek při léčbě cukrovky, dny a revmatismu. Odstraňuje únavu očí a zlepšuje ostrost zraku.

 


Tento měsíc nezapomeňte

Pravidelně přihnojovat potřebují i aromatické bylinky. V červnu byste je měli přihnojit takzvaně na list. Použijte k tomu nejlépe 0,2% roztok komplexního hnojiva s nízkým podílem dusíku. Pokud byste to s dusíkem přehnali, měly by mnohem slabší aroma.

Sklízet bylinky byste měli večer nebo na ráno, ale pozor, neměly by být ani navlhlé rosou, ani povadlé teplem a slunečním zářením. Ty, které hned nezpracujete, sušte ve svazečcích na teplém vzdušném místě.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Užitečný plevel

Užitečný plevel

Vadí vám plevel na zahradě? Než ho zničíte, přesvědčte se, jestli mezi nechtěnými rostlinami nenajdete takové, které přinášejí užitek – léčí, vylepší pokrmy či odpuzují hmyz.

Celý článek

Svěží máta

Svěží máta

Vyrobte si domácí sirup z mátových listů. Můžete si z něj pak připravit osvěžující studený či horký nápoj nebo si s ním ochutit sladký dezert. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.