Balkon plný bylinek

Na první pohled na tom není nic složitého – koupíte, postavíte, občas zalijete a voňavé natě je po celou sezonu dost. Ale aby to tak opravdu bylo, měli byste se při balkonovém pěstování řídit osvědčenými pravidly.

Zdá se, že investice do sezonních zelených bylinek je záležitost několika desetikorun. Hodně ale záleží na výběru sazenic – pro okamžitou spotřebu klidně můžete koupit i slabší rostliny, ale pro celosezonní sklizeň vybírejte daleko pečlivěji. O kvalitě sazenice svědčí nejen vyšší cena, ale hlavně větší, prostornější květináček, který vypovídá o silných, rozvětvených kořenech, které po případném přesazení rostlině rychle zajistí dost vody a živin. Další věc, na kterou byste měli dávat pozor, jsou lístky uvnitř keříku. Pokud jsou uhnilé a povadlé, svědčí to o špatné péči o vyseté rostliny – chybí jim přepíchání nebo zastřižení. Nepřirozeně světlá barva je známka špatné aklimatizace, rostlinky nejsou otužené.

Umístěte je skupin

V přírodě i na zahradě se rostlinám nejlépe daří ve skupinkách. Nejenže tak dobře využijí prostor i vláhu, ale větší masa rostlin si lépe udrží vyšší vlhkost vzduchu, tedy často zmiňované mikroklima. Vycházejte z toho i při rozmisťování květináčů s bylinkami. Není vůbec nutné, abyste dělali ostrůvek vysloveně užitkový, klidně dostavte nebo vysaďte bylinky mezi jiné balkonovky. Rostliny by ale vždy měly mít podobné nároky na světlo a zálivku. Je velmi nepraktické mít mezi středomořskými bylinkami, které potřebují méně vody, nějakého „žíznivce“, jako je třeba máta. Podobné nároky na životní podmínky jsou velmi důležité hlavně v případě, kdy koupené rostlinky vysazujete do společného truhlíku nebo jiné větší nádoby.

Pozor na slunce

Balkon je prostor, jehož parametry jsou na rozdíl od zahrady neměnné. Jde hlavně o přístup slunce, který je daný orientací ke světovým stranám. Častou bolestí je vysoká teplota a sluneční úpal. Dlažba terasy nebo balkonu se často rozpálí do velmi vysokých teplot, které rozhodně kořenům rostlin nesvědčí. Rostliny je třeba před horkem chránit vlastně velmi podobně, jako při ochraně před mrazem. Květináče tedy nenechávejte nikdy stát přímo na dlažbě, ale postavte je na nízké stolky, účelná je i silnější polystyrenová deska nebo prkno. Na větším balkoně se výborně osvědčí třeba dřevěná paleta. Také květináče, ve kterých se bylinky na balkoně pěstují, by měly být jiné než černé. Dobrým řešením jsou světlé obaly, do kterých tmavé květináče schováme.


Text: vrk; foto: Shutterstock

Další články

Begonie do truhlíku, záhonu i na terasu

Begonie do truhlíku, záhonu i na terasu

Můžete si s nimi vyzdobit květinové záhony na zahradě, terasu či balkon zkrášlí begonie v truhlících a doma v bytě vás potěší krásné květy pokojovek. Podívejte se, z jakých druhů můžete vybírat.

Celý článek

Řezbářka a loutkářka Hanka Čížková: Loutky na nitích mám nejraději

Řezbářka a loutkářka Hanka Čížková: Loutky na nitích mám nejraději

Hrát loutkové divadlo začala Hanka Čížková už v osmi letech. Ještě více ji ale o několik let později zaujalo vyřezávání loutek ze dřeva. Jako řezbářka a loutkářka pak pracovala v plzeňském Divadle ALFA nebo v Loutkovém filmu ve Studiu Jiřího Trnky v Praze. Před lety založila vlastní autorské divadlo Divadýlko HáČek. Loutky ji tak provázejí po celý profesní život.

Celý článek