Andílci ze špuntů

Roztomilé andělíčky z obyčejných korkových špuntů a zbytků starých záclon můžete vyrábět i s dětmi a použít je pak třeba na ozdobení vánočního stromečku.

Budete potřebovat

 • špunty od vína
 • jutový provázek
 • jemnou organzu nebo tyl
 • přízi na vlásky
 • jehlu
 • háčkovací pevnější přízi
 • tavnou pistoli
 • filcovou přízdobu v podobě vločky, srdíčka, velký knoflík apod.
 • hlavičky (zakoupíte v papírnictví)
 • starou hustou záclonu /krajku (může být i látka s vánočními motivy)
 • peříčka na křídla

Postup:

1 Ze staré záclony vystřihněte kolečko a zabalte do něj korkový špunt. Na vrchní části záclony vytvořte pěkné záhyby a dole ji několikrát omotejte háčkovací přízí a zavažte.

2 Z jemné organzy nebo tylu ustřihněte pruh látky široký 7–9 cm a dlouhý 50 cm a jehlou s háčkovací přízí ho prostehujte tak, že horní okraj založíte dovnitř k jedné straně. To následně při zavázání na korek vytvoří pěkně začištěný pas u sukýnky. Stáhnutím obou konců, se sukýnka nařasí. Takto ji přivažte na spodní část špuntu. Zafixujte tavnou pistolí.

3 Nyní nalepte na hlavičku vlásky. Namotejte si přízi přes dva prsty, na hlavičku dejte lepidlo a přízi opatrně nasuňte jako čepici na vlasy. Pokud příze někde trčí, dolepte ji lepidlem, případně přízi ještě přidejte. Ustřihněte si jutový provázek, cca 10 cm dlouhý, a na každém konci udělejte uzel. Na horní část špuntu kápněte lepidlo, přilepte provázek tak, aby oba přesahující konce byly na každé straně stejně dlouhé, a na něj přilepte hlavičku.

4 Peříčka zkraťte a přilepte křížem přes sebe na záda andílka. Na knoflík, filcovou vločku nebo srdíčko kápněte na kraj lepidlo a připevněte ho k oba koncům jutového provázku jako k ručičkám. Nezapomeňte připevnit šňůrku, na které bude andílek viset. Dostatečně dlouhou háčkovací přízi ustřihněte, oba konce svažte a v místě, kde je uzel, ji nalepte na záda. Část provázku přilepte na temeno hlavičky, aby andílek visel pěkně rovině.

 


Realizace, text a foto: Dana Hojgrová – Truhlice, truhlicek.blogspot.cz

Další články

Macramé dekorace pro začátečníky

Macramé dekorace pro začátečníky

Líbí se vám ozdoby vyrobené technikou drhání, ale ještě jste se do ní nepustili? Nevadí, k výrobě této dekorace vám postačí jen kousek dřeva, kroucená bavlněná šňůra, a znalost těch nejzákladnějších uzlů.

Celý článek

Drhání neboli macramé

Drhání neboli macramé

V tomto dílu našeho seriálu o výtvarných technikách se naučíte hned několik uzlů používaných při výrobě dekorací a doplňků technikou macramé. Můžete je pak uplatnit při výrobě ozdobného závěsu.

Celý článek

Námořnický věnec

Námořnický věnec

Přivezli jste si od moře kamínky, mušle a jiné drobnosti? Využijte je k výrobě věnce. Pokaždé, když půjdete kolem něj, se můžete zasnít a na okamžik pocítit závan svěžích dálek.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.