Adventní kalendář

Blížící se advent se neobejde bez adventního kalendáře. Pokud rádi šijete, můžete si s námi vyrobit univerzální kapsář, který ozdobí pokojíček vašeho dítěte letos i v dalších letech.

Budete potřebovat

 • šicí stroj
 • nůžky
 • krajku
 • různě barevné čtverečky 8 x 8 cm
 • 4 pásy jednobarevné látky 8 x 42 cm (tvoří vnitřní stranu kapsy)
 • panel látky na přední i zadní stranu 42 x 47 cm
 • nažehlovací výztuhu ronopast 47 x 42 cm
 • kousek bílé látky podlepené vlizelínem
 • gelové pero na textil
 • lepidlo na textil
 • provázek
 • ramínko nebo kulatinu o průměru 1 cm a délce 42 cm
 • knoflíky
 • výsek z filcu či jiné dekorace (vločky, srdíčka, hvězdičky apod.)

Postup

1 Nejprve k sobě sešijte 6 barevných čtverců o velikosti 8 x 8 cm. Takto si připravte 4 pásy, rozžehlete švy a každý z nich přiložte rubovou stranou na pás jednobarevné látky o rozměrech 42 x 8 cm a sešijte téměř po celém obvodu. Nechte místo na převrácení, vypněte pěkně růžky. Takto sešijte i zbylé tři patchworkové pásy a všechny čtyři vyžehlete. Na pásy, které budou tvořit jednotlivé kapsičky, můžete jako ozdobu našít krajku, mašle, knoflíčky apod.

2 Vezměte panel látky 42 x 47 cm, který bude tvořit přední stranu kalendáře, a podžehlete jej jednostranně lepicím ronopastem. Takto podlepený panel můžete také prošít rozdělením na látky na čtverce.

3 Ušité pásy (kapsy) našpendlete na podlepený panel látky a přišijte pouze boční a spodní stranu. Tímto se vám také sešije volné místo, které jste měli na obracení. Když máte přišité všechny 4 pásy, každý z nich jednotlivě prošijte ve švech každého čtverečku, čímž se utvoří malé kapsičky.

4 Připravte si tzv. šikmý proužek. Ustřihněte dlouhý pás látky o šíři 4 cm. Pokud je látka krátká, sešijte si dva takovéto proužky látky k sobě. Tento dlouhý pás látky bude sloužit k olemování celého kalendáře. Můžete si pomoci také zakoupením zakladače na šikmé proužky, nebo můžete zakoupit v galanterii již přímo hotový šikmý proužek ve vhodné barvě.

5 Přiložte druhý panel látky 42 x 47 cm, který je na zadní stranu kalendáře. Dbejte na to, že při používání lemovacího proužku se hotový výrobek již nepřevrací, ale šije se po lícové straně, což znamená, že máte vše pěkné směrem ven. Máte tak přední díl s ronopastem zároveň se zadním dílem a na zadní díl položte hned od kraje šikmý proužek. Na začátku nechte kousek volný a šijte téměř ke konci strany, kde nit odstřihněte, šikmý proužek podhrňte a šijte od samého začátku opět až téměř do konce – opakujte. Na konci šikmý proužek spojte a zapošijte. Otočte kalendář na záda, šikmý proužek podhrňte dovnitř a přišijte z lícové strany kalendáře. Takto máte vše pěkně začištěné a olemované.

6 Ze zbytku šikmého proužku si ušijte očka na knoflík, která budou zároveň držet i kulatinu či ramínko, a to tak, že jej přehyby spojíte k sobě a prošijete. Poutka našijte ze zadní strany kalendáře a na přední stranu přišijte knoflíky, na které poutka navléknete.

7 Bílou látku podlepenou vlizelínem nastříhejte na proužky o šíři 3 cm a dále pak na menší čtverečky i obdélníky. Na ně gelovým fixem na textil nakreslete ozdobné „prošití“ a napište číslice od 1 do 24. Ty pak pomocí lepidla na textil lepte střídavě na kapsičky

Hotový kalendář připněte pomocí knoflíků ke kulatině či ramínku a zavěste. Nezapomeňte kapsy naplnit sladkostmi či malým překvapením.

 


Realizace, text a foto: Dana Hojgrová – Truhlice, truhlicek.blogspot.cz

Další články

Námořnický věnec

Námořnický věnec

Přivezli jste si od moře kamínky, mušle a jiné drobnosti? Využijte je k výrobě věnce. Pokaždé, když půjdete kolem něj, se můžete zasnít a na okamžik pocítit závan svěžích dálek.

Celý článek

Mini domečky ze dřeva

Mini domečky ze dřeva

Malé domečky patří mezi kouzelné dekorace, které váš interiér zútulní a vnesou do něj prvek hravosti. Můžete si je snadno vytvořit z různých materiálů – například ze dřeva.

Celý článek

Veselá letní brož

Veselá letní brož

Z polymerové hmoty můžete vytvářet naprosto cokoliv! Třeba i letní brož s vlnkovaným vzorem. Její výroba se skládá z jednoduchých kroků, které určitě zvládnete i vy. Výsledek ale bude stát za to.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.