Srdíčka vystřižená z březové kůry můžete použít třeba jako jmenovku na dárek či na stůl

Z březové kůry

Březová kůra je krásný materiál, který se dá využít k mnoha výtvarným činnostem. Například k výrobě zajímavých užitkových předmětů, doplňků a dekorací v přírodním duchu.

Poslouží například jako obal na květiny ve váze nebo v květináči či na svícínky na stůl. Protože čerstvá a povařená kůra je tvárná, můžeme ji stříhat nebo do ní dělat dírky. Není to úplně snadné, ale proč to nevyzkoušet. V každém případě lze ohebnou kůru tvarovat a na čerstvou i ztvrdlou se dá malovat – tuší, tužkou, fixem.

Srdíčka vystřižená z březové kůry můžete použít třeba jako jmenovku na dárek či na stůl

Plátky na drobnosti

Před námi však stojí hlavní otázka: kde březovou kůru vzít? Nejsnáze ji získáte nákupem ve formě plátků, obvykle ve velikosti 5 až 10 centimetrů. Tyto plátky objednáte třeba přes internet, poptat se můžete i v květinářství či v obchodech s dekoracemi a dárky.

Březové čtverečky a obdélníčky lze lepit, řezat, stříhat.

Čerstvě nasbíraná kůra se kroutí. Nejlepší je namočit ji, zatížit a povařit. Potom se dobře zpracovává

Z březových polen

Náročnější je „těžba“ z přírody. K tomu potřebujeme čerstvě pokácené březové špalky, které ještě neztratily mízu. Na povrchu špalku si ostrým nožem vrypem označíme obvod odebíraného místa. Potom špičkou nože kůru podebereme a ostří pomalu podsouváme pod bělavé vrstvy. Kůru opatrně odlupujeme z polena. Získaný materiál z rubové strany očistíme od zbytků dřeva, přitom dáváme pozor, abychom nepoškodili celistvost plátu.

Svitky kůry jsou krásným obalovým materiálem, například na svícen

Výhodou sběru ze špalků je zisk větších plátů. Z nich můžeme zhotovit například krabičky, košíčky, rámečky, ale i zmiňované obaly na květináče. Pruhy kůry se dají třeba využít na výplet sedátka a podobně. Menší kousky a odřezky zpracujeme na drobné dekorace – srdíčka, hvězdičky, jmenovky, ozdoby.

Ať už je srdíčko vystřižené, vyřezávané či namalované, vždy vyjadřuje vřelé city

Co se ztvrdlou kůrou?

Jestliže všechen materiál nezpracujeme, není nutné ho zahazovat. Bude se hodit jindy. Až se k tvoření vrátíme, pak starší uskladněnou kůru namočíme do vody a zatížíme. Po nasáknutí vodou kůra změkne. Kdyby to nepomohlo, krátce ji povaříme. Měkký plát se dá zpracovávat – střihat, děrovat a podobně jako kůže i sešívat.


Jiný typ svícnu si můžete udělat z nařezaných březových polínek, do kterých vyvrtáte otvor na čajovou svíčku

Tipy

Nejvhodnější dobou ke sběru březové kůry je březen.

Kůra by neměla mít žádné praskliny či otvory po větvičkách.

Na loupání kůry z polen používejte ostré nářadí.

Ze živého stromu kůru nesbírejte, mohli byste ho zabít.

Suchou ztvrdlou kůru krátce povařte, horká a mokrá se dá znovu tvarovat.

Šikovní řemeslníci dokážou z březové kůry udělat i takovéto brašny


Text: lžič; foto: Shutterstock a archiv

Další články

Šátek se vzorem kapradí

Šátek se vzorem kapradí

Baví vás vytváření barevných vzorů na textil? Přizvěte si tentokrát na pomoc sluneční paprsky a přírodniny, a vytvořte tak podle našeho návodu unikátní vzory. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Proměňte skleničky ve vázičky

Proměňte skleničky ve vázičky

K povedené proměně obyčejných skleniček od zavařenin, omáček či kompotů ve vázičky na jarní květiny vám postačí jen lakový popisovač a trocha fantazie. Podívejte se, jak na to.

Celý článek